Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, jest obchodzone dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Chociaż wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam „pluszak” jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności
i opiekuńczości, czyli tego, czego każdy powinien doświadczyć od najmłodszych lat. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane, jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

                 I w tym roku, 25 listopada dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej z Mystkowa mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Misiowi. Obejrzały teatrzyk kamishibai zatytułowany ”Niedźwiadek niejadek”, mogły brać udział w różnych guizach, konkursach, czy wysłuchać zagadek o ich ulubieńcach. Nie zabrakło też pudełka z owocami i warzywami, które dzieci po dotyku musiały odgadnąć czy zabaw ruchowych. Na koniec dzieci otrzymały mały upominek. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie wszystkie dzieci.