Przystanek Biblioteka

Wakacje z Biblioteką w dniach 6 lipca do 22 lipca 2021 roku.

W lipcu w Bibliotece Publicznej w Mystkowie odbyły się dla dzieci różnorodne zajęcia, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu.

Prace plastyczne wykonane przez uczestników wakacji w filii bibliotecznej w Mystkowie. Wariacje z plasteniny na temat dinozaurów.

Już w pierwszy dzień młodzi uczestnicy mogli brać udział w zajęciach zatytułowanych „Dinozaur z magicznej plasteliny”, podczas których poznali świat dinozaurów, wycinały i wylepiały z plasteliny zwierzęta prehistoryczne. Zabawy plasteliną to również świetna okazja do bardziej zaawansowanych aktywności.

„Myszka Miki i jej przyjaciele” towarzyszyły uczestnikom w takcie drugiego spotkania. I tu dzieci wykazały się ogromnym talentem, tworząc z kolorowego kartonu postać, okulary czy krawat z wizerunkiem ulubionego bohatera Myszki Miki z bajek Walta Disneya.

Głośne czytanie podczas wakacji w wypożyczalni filii bibliotecznej w Mystkowie.

Wysłuchały przepięknej opowieści, o niezwykłym mezaliansie, do którego dochodzi między rasową suczką o imieniu Lady oraz niesfornym kundelkiem Trampem.

Uczestnicy wakacji układający puzzle w czytelni filii bibliotecznej w Mystkowie.

Były też gry planszowe, puzzle, quizy, podczas których dzieci wspaniale się bawiły.

W kolejnym wakacyjnym spotkaniu najmłodsi czytelnicy wcielili się w rolę kreatorów mody. Własnoręcznie, za pomocą farb akrylowych zaprojektowali stroje na dowolne okazje. Tym samym, każdy z uczestników, chociaż przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy projektant mody. Dodatkowo podczas zabawy w kreatora mody, wizerunki modelek układały w dowolne kompozycje. Wykonały też z filcu breloczek do kluczy, posługując się nitką i igłą.

Bohaterką następnego spotkania była czarownica, która jak się okazało nie zawsze jest straszna i zła! Dzieci wysłuchały opowiadania „Czarownica” Renaty Piątkowskiej, poznały jej atrybuty a nawet potrafiły wymienić tytuły bajek, w których występowała zła czarownica. Dowiedziały się jak je pokonać, a zwłaszcza te, które rzucają czary. Wyklejały z plasteliny czarownicę a z patyków po lodach zrobiły zawieszkę na ścianę z kwiatami z krepiny. Było strasznie, ale i wesoło.

Podczas kolejnych zajęć „Myszki, myszy i mysiory” dzieci wysłuchały opowiadania „Biały ślad”. Główny bohater Krzyś razem z przyjacielem Fredkiem próbują dostać się do przysmaków zgromadzonych w kościelnej kuchni. Jednak ich przygoda zamienia się w katastrofę, a oni sami dostają nauczkę na całe życie. Opowieść ta jest oparta na liście do Efezjan, która uczy dzieci, że kradzież jest zła. Mali uczestnicy z kolorowych kartonów wykonali małe, niewinne, a zarazem duże i złe myszy.

Ostatnie spotkanie było podsumowaniem tegorocznych wakacji. Na koniec w Bibliotece było bardzo twórczo, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów plastycznych, podczas których królowała masa solna. Dzieci włożyły ogromny potencjał w to, aby z produktów powstała jak najlepsza masa, popularne tworzywo plastyczne świetnie nadające się do modelowania.

Uczestnicy wakacji wykonują prace z ciasta solnego w czytelni filii bibliotecznej w Mystkowie.

Z ogromną precyzją dzieci lepiły różne zwierzęta, gwiazdki, kwiaty, ale najwięcej ulepionych zostało serc. Uczestnicy z niesamowitą radością i zaangażowaniem podjęły się tego zadania, jednocześnie poznając wcale niełatwą sztukę tworzenia z masy solnej.

9 uczestników wakacji ze swoimi pracami plastycznymi w czytelni filii bibliotecznej w Mystkowie. Papierowe kaczuszki, dinozaury, kraby i koniki morskie.

Później tworzyły proste i nie wymagające wielkich umiejętności zwierzątka z papierowych kółek.

Uczestnicy wakacji podczas zabawy w "Wisielca", para uczetników maluje na flipcharcie.

Dużą popularnością cieszyła się gra „Wisielec”, polegająca na odgadywaniu słów. Jeden gracz na tablicy zaznacza ukryte słowo, a reszta wybiera dowolną literę. Jeśli litera znajduje się w odgadywanym słowie, to zostają odsłonięte wszystkie wystąpienia tej litery. Jeśli nie, to tracimy 1 punkt. W każdym haśle możemy popełnić 12 błędów. Jeśli popełnimy ich więcej, rozgrywka się kończy.

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w Bibliotece miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych małych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni, kreatywności. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci, spędzające wakacje w domu, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą. Wakacyjne zajęcia po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.