Fatima

Film „Fatima” w reżyserii Marca Pontecorva, który Seniorzy z Mystkowa 21 października obejrzeli w kinie Sokół, wywarł na nich ogromne wrażenie. I chociaż znali fabułę filmu, mimo to popłynęły łzy. Warto zaznaczyć, że specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa Andrea Bocelli, obecnie najpopularniejszy na świecie tenor łączący muzykę operową i rozrywkową.

Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Jest rok 1917, kiedy do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Okaleczeni i pozbawieni nadziei do swych domów wracają weterani. Przeżywają chwile załamania i zwątpienia. I właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania, ukazuje się im Matka Boża, która przekazuje im przepowiednie dla świata. Jednak opowieści dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jak i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje tego poważnie. Ale mimo to, wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się błyskawicznie i coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywa do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając niesamowity i gwałtowny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

Znakiem wypełniania się objawień fatimskich był zamach na Jana Pawła II dokonany 13 maja 1981 roku w rocznicę objawienia Matki Bożej w Fatimie. W darze Ojciec Święty przywiózł kulę, jaką zamachowiec wystrzelił do niego. Okazało się, że idealnie wpasowała się ona w otwór w koronie Matki Bożej Fatimskiej. Trzecia tajemnica fatimska dotycząca prześladowania Kościoła i cierpienia Ojca Świętego została oficjalnie ujawniona w 2000 roku. Zadanie, jakie ponad sto lat temu zostawiła Maryja dzieciom jest ciągle aktualne. Dotyczy ono naszego nieustannego nawracania oraz wynagrodzenia Bogu za popełniane grzechy swoje i innych przez poświęcenie Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, spowiedź, Eucharystię i codzienne odmawianie różańca.