Noc w Bibliotece w fili w Mystkowie

Filia biblioteczna w Mystkowie wraz z biblioteką działającą w Szkole Podstawowej w Mystkowie  5 października przygotowała dla dzieci niezwykły wieczór pełen różnych atrakcji w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tym razem Uczestnicy wcielili się w rolę małych astronautów.

Wydarzenie rozpoczęło się wysłuchaniem krótkich fragmentów opowiadań o kosmosie, do których uczestnicy musieli stworzyć ilustrację. Poznali układ słoneczny, dowiedzieli się jak poruszają się planety, co to są czarne dziury, dlaczego nocą słońce nie świeci, zobaczyli asteroidy, komety, meteoryty i gwiazdozbiory. Rozwiązywali testy, zagadki, krzyżówki utrwalające pozyskane wcześniej wiadomości. Stworzyli swój własny gwiazdozbiór i zrobić makietę układu słonecznego.

Kolejnym punktem były kosmiczne podróże.

Dzieci dowiedziały się, kogo pierwszego wysłano w kosmos – był to mały piesek – suczka Łajka a potem dopiero Rosjanin Jurij Gagarin. Uczestnicy przyjrzeli się także pierwszej podróży na Księżyc – „Apollo 11”, poznali życie na wahadłowcu, dowiedzieli się jak zbudowana jest rakieta i skafander astronauty. Dzieci mogły stworzyć postać „Marsjanina”, o którym słyszeli tylko bajkach, opowiadaniach czy widzieli w filmach. Później w grupach z klocków LEGO budowali rakiety kosmiczne, rozwiązywali krzyżówki, zagadki. Na koniec mogli zasiąść do kosmicznej uczty, a także otrzymali talizmany – gwiazdy kosmiczne z własnym imieniem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie pani mgr Beacie Potoczek – wychowawczyni klasy.