Letnie warsztaty w Bibliotece

 Przez trzy tygodnie (od 11 lipca do 29 lipca 2022 r.) w Bibliotece Publicznej w Mystkowie odbywały się kreatywne warsztaty dla dzieci. Dzięki ich różnorodności najmłodsi mogli rozwijać swoją wyobraźnię i sprawność manualną, a wspólne zabawy i praca pozwoliły im się zintegrować oraz podzielić wiedzą i zdolnościami. Zabawy twórcze zaowocowały odkryciem wielu talentów wśród uczestników zajęć.

Spotkania w Bibliotece miały na celu odciągnięcie dzieci od telewizorów i komputerów i pokazanie im jak wiele jest interesujących sposobów spędzania wolnego czasu. Podczas zabaw, dzieci miały okazję poznać i wykorzystać wiele technik, wykonały biżuterię ze sznurka jutowego i kolorowych koralików. Uczestniczki miały okazję szlifować swoje umiejętności szycia. Okazało się bowiem, że dziewczynki razem z babciami czy mamami szyją w domu np. ubranka dla lalek. Każda z nich zaprojektowała i uszyła dla swojej lalki strój. Na kolejnych zajęciach owijaliśmy sznurkiem styropianowe kule, później tworząc z nich różne cudaki, wycinaliśmy z papieru ptaszki czy wyklejaliśmy plasteliną bohaterów wierszy Jana Brzechwy. Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Z patyczków po lodach wykonaliśmy zawieszki z kwiatami na ścianę i pieska.

Paper-mache to sztuka tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i substancji wiążących, kleju, gipsu czy krochmalu. Dzieci wykonywały miski, które po wysuszeniu można ozdobić i wykorzystać np. na cukierki. Na kolejnych zajęciach spod ręki uczestników wyszły piękne prace, do których używa się wiele technik np. kolaż, malarstwo, decoupage czy scrapbooking. Jest to technika artystyczna, w której zastosowano więcej niż jeden materiał. W tym celu wykorzystaliśmy materiał, kolorowe gazety, sznurek, guziki, korale, patyczki, plastikowe łyżeczki czy plastelinę. Powstały piękne i niepowtarzalne prace. Podczas ostatnich zajęć zajęliśmy się kolejną techniką, jaką jest scrapbooking. Jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania np. albumów ze zdjęciami i pamiątkami. My postanowiłyśmy stworzyć coś w rodzaju pamiętnika, kartki z kalendarza. Uczestniczki oprócz wspomnień, postanowiły napisać o swoich marzeniach, kim by chciały zostać, gdzie udać się w podróż. Między warsztatami był czas na gry i zabawy integracyjne. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w kalamburach, rozwiązywali wspólnie zagadki, krzyżówki i łamigłówki, grali w eurobiznes, szachy i wisielca.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za obecność oraz zaangażowanie!

Zdjęcia