„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w filii bibliotecznej w Mystkowie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone co roku 23  kwietnia. Z tej okazji filę biblioteczną w Mystkowie odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Faustynka”.

W trakcie wizyty najmłodsi poznali etapy pracy nad książką, wzbogacili swoje słownictwo o pojęcia: pisarz, ilustrator, wydawca, redaktor, drukarz, księgarz czy bibliotekarz oraz dowiedzieli się jaką drogę przemierza książka, żeby mogli ją przeczytać. Dzieci poznały jak funkcjonuje biblioteka oraz dowiedziały się tego co trzeba zrobić, aby zostać jej czytelnikiem.

Grupa Starszaków wysłuchała książeczki „Franklin i książka z biblioteki”, która opowiada o perypetiach żółwia Franklina, który tak jak one, odwiedził bibliotekę. Dzieci żywo reagowały na jego zmagania z zagubioną książką, dowiedziały się także, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście a bibliotekarz to osoba przyjazna i pomocna

Maluszki wysłuchały opowieści pt. „Kicia Kocia w bibliotece” w której sympatyczna kotka odwiedza bibliotekę i dowiaduje się mnóstwa ciekawostek o tym miejscu.

Przedszkolaki wspólnie dzieliły się spostrzeżeniami na temat tego, jak należy dbać o książki, i w jaki sposób je szanować. Dyskusja była bardzo burzliwa, a dzieci wykazały się ogromną wiedzą. Rozwiązywały różne zadania, zagadki, układały mini puzzle, musiały znaleźć postać bajkową pasującą do opisu.

Na koniec dzieci zostały obdarowane sową czy biedronką z papieru i zakładką do książki.