Warsztaty witrażowe

W minionym czasie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamionce Wielkiej odbyły się warsztaty witrażowe. Uczestnicy zajęć mieli okazję przekonać się, że malowanie witraży jest zajęciem bardzo czasochłonnym, wymagającym precyzji, skupienia i dużej cierpliwości.

Zajęcia plastyczne poprzedzone zostały prelekcją historyczną przeprowadzoną przez emerytowaną nauczycielkę historii. Podczas wykładu uczestnicy poznali historię i kulturę Łemków. Dowiedzieli się także o łemkowskich zwyczajach i tradycjach, poznali ich domostwa, codzienne stroje i przedmioty.

Swoją przygodę z malowaniem witraży uczestnicy zaczęli od przerysowania konturów wzoru czarną farbą. Następnie, po jej wyschnięciu, wypełniali zaznaczone pola wybranymi przez siebie kolorami.

Powstały przepiękne i kolorowe dekoracje. Pomimo ogromu pracy i czasu, jaki został włożony w proces powstawania witraży, uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że powstałe dzieła napawają ich dumą i satysfakcją, a sam proces tworzenia sprawił im dużo radości i był bardzo odprężający.

Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”