Edukacyjny wyjazd do ekologicznego gospodarstwa rolnego „Zagroda Jędrzejkówka”

Wyjazd do ekologicznego gospodarstwa rolnego to ostatnie działanie w ramach karpackiej inicjatywy lokalnej pn. „Szlakiem Łemków: Odkrywanie i Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego”. W dniu 15 października br. uczestnicy zwiedzili Zagrodę Jędrzejkówka w Laskowej, tam poznali życie dawnej wsi łemkowskiej, podziwiając piękne zbiory zgromadzone w skansenie. Aktualnie zbiory prezentowane są w ośmiu obiektach uzupełnionych małą architekturą jak drewniane kapliczki, przydrożna XIX-wieczna kamienna kapliczka, pasieka z kolekcją uli oraz rekonstrukcja barci w potężnym dębowym pniu.

Uczestnicy przekonali się, że Skansen na Jędrzejkówce jest skarbcem kultury regionu, gdzie można poczuć się jak dawniej i poznać sposoby na życie ludzi z ubiegłej epoki oraz doświadczyć tego jak radzono sobie z dostępną techniką, która pomagała w codziennej pracy.

Całość spotkania dopełniły aktywne warsztaty pieczenia podpłomyków. Każdy miał możliwość wyrabiana cista, a następnie formowania i pieczenia podpłomyka. Integracyjny wyjazd okazał się dobrą inicjatywą do poznania kultury Łemków, kultury wołoskiej, które stanowią integralną część bogatego dziedzictwa kulturowego regionu karpackiego.

Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”