Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do życia państwo polskie. W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Wiele z przełomowych momentów wojny mogło stać się symbolem odzyskanej niepodległości. Jednak każdego roku świętujemy 11 listopada. Dlaczego?
Ponieważ 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową.
Dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej31 października mogły uczestniczyć w lekcji bibliotecznej, zatytułowanej „Jeszcze Polska nie zginęła…”. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądała sytuacja Polaków pod zaborami, w jaki sposób my, jako naród podejmowaliśmy walkę z zaborcami. O niepodległej Polsce marzyli nasi poeci, pisarze i kompozytorzy. Ponieważ potrafili tworzyć rzeczy piękne, poprzez swoje dzieła rozsławiali naszą Ojczyznę i pokazywali, że chociaż nie ma jej na mapie, to ona istnieje. Adam Mickiewicz napisał wspaniałe dzieło ”Pan Tadeusz”, Juliusz Słowacki opisywał historyczne bitwy, podczas których pokonywaliśmy wrogów, na uwagę zasługuje wiersz „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba….” Cypriana Kamila Norwida. Dzieciom została przybliżona postać Józefa Piłsudskiego, człowieka, który stał się symbolem walki Polaków o niepodległą Polskę. Dowiedzieli się też o najmłodszych obrońcach starego polskiego miasta Lwowa, o uczniach szkół, harcerzach i druhach, że wielu z nich zostało rannych, wielu oddało swe młode życie za Ojczyznę. Zaśpiewaliśmy hymn narodowy, rozwiązaliśmy krzyżówkę i prosty test. Uzupełnieniem lekcji były zajęcia plastyczne, dzieci zrobiły kotylion i pracę plastyczną upamiętniającą to święto.
Zdjęcia